Dijital Kültür Platformu KAPAT


;
hafiza
Kültür, Örf ve Edebiyat Bağlamında Kafkasya’nın Sürgün Halkı Çerkesler

Bugün dünyanın farklı bölgelerinde aynı zengin kültürün ve tarihin bir parçası olan fakat birbirinden uzakta yaşayan Çerkeslerin birbirlerine ve kimliklerine tutunma çabası, insanlık tarihinin en saygıdeğer mücadelelerinden birisi. Sürgünün 160. yılında Çerkesler, kayıplarının ve ana vatanlarından koparılmanın acısını kalplerinde taşımaya ve “Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.” demeye devam ediyor. devamını gör..

Hafıza
kardes-topluluklar
Kırım Tatar Sürgünü 80. Yılı Anma ve Kırım Tatar Gençler Çalıştayı Açılış Programı Düzenlendi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ev sahipliğinde, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği iş birliğinde düzenlenen “Kırım Tatar Sürgünü 80. Yılı Anma ve Kırım Tatar Gençler Çalıştayı Açılış Programı” gerçekleştirildi. devamını gör..

Kardeş Topluluklar
duyurular
4/B Sözleşmeli Personel (Mütercim-Tercüman) Alımı Sözlü Sınav Tarihi Açıklandı

4/B Sözleşmeli Personel (Mütercim-Tercüman) Alımı Sözlü Sınav Tarihi Açıklandı devamını gör..

Duyurular
hafiza
Aizada Alymbek Kyzy: "Sinema Yolculuğum, Bir Çocukluk Oyunuyla Başladı"

Yuva filmiyle Uluslararası Öğrenciler Kısa Film Festivali’nde birinci olan Aizada Alymbek Kyzy ile sinema yolculuğunu ve Yuva’yı konuştuk. devamını gör..

Hafıza
duyurular
4/B Sözleşmeli Personel Alımı Nihai Sonuçları Açıklandı

4/B Sözleşmeli Personel Alımı Nihai Sonuçları Açıklandı devamını gör..

Duyurular
hafiza
Milletinin terakkisine adanan bir ömür: İsmail Gaspıralı

Türk Dünyasının yetiştirdiği büyük reformcu, eğitimci, gazeteci, fikir ve aksiyon adamı İsmail Gaspıralı, ideallerini gerçekleştirmek için hayatta üç ana sacayağı belirlemişti. Bunlar eğitim, basın-yayın ve gazetecilik faaliyetleridir. Büyük bir dil ve kültür birliği idealiyle yola çıkan İsmail Gaspıralı, 1883’te yayın hayatına başlayan Tercüman gazetesiyle, Türk-İslam coğrafyasında Türk ve Müslüman üst kimliği çerçevesinde bir millî bilincin oluşması için büyük çaba sarf etti. Gaspıralı, Türkçenin farklı lehçelerini konuşan halkları ortak bir edebî dil etrafında birleştirip, tek bir ulus hâline getirmeye gayret etmiş ve fikirlerini “Dilde, fikirde, işte birlik” sloganıyla özetlemiştir. devamını gör..

Hafıza, Kardeş Topluluklar
sedep
Divanını Yakan Şair – Geceler Yalnız

Divanını Yakan Şair – Geceler Yalnız devamını gör..

SEDEP
sedep
Örtüsüz Yüzler – İncir Uyutması

Bir yaz sıcağında incir ağacının altında serinlenirken koparılan incirin çekirdekleriyle zikir yaparak uyuya kalmak, derin bir huşuya vesiledir devamını gör..

SEDEP
sedep
Menzile Koşan Süvariler – Büyük Bozgun

Her şey Havva’yla Âdem’in cennetten gönderilmesiyle başladı. devamını gör..

SEDEP
sedep
Kalanlara- Daima Baştan

Bunca uzağa neden atmıştın. Beni. Yani bendenizi. Kalabalıklar arasından omzuma biri çarptığında aklıma ilk gelen hayalinizdi. Demiştim. Biliyordunuz. İçimden geçenleri… devamını gör..

SEDEP
Video

YTB Haftanın Özeti

; ;