Dijital Kültür Platformu KAPAT


;
Dijital Kültür Platformu
Kardeş Topluluklar
hafiza
Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet kimdir?

Batı Trakya Türkleri’nin hakları için verdiği mücadele ile tanınmış bir tıp doktoru olan Dr. Sadık Ahmet'in davasına sadık, inancına sadık, sözüne sadık, özüne sadık, ülküsüne ve milletine sadık yaşamı. devamını gör..

Hafıza, Kardeş Topluluklar
hafiza
1944 Ahıska Sürgünü’nün Son Tanıklarından Zülel Toramanova

İsmim Toramanova Zülel. Babamın ismi Toraman. İsmim Zülel’dir oğlum. Oğullarımın ismi; Muhammet, Yusuf, Fahreddin, Firiddin, Ruhiddin, Vahiddin. Altı oğlum vardı ama bir kızım, bir oğlum rahmete gitti. Evvelleri iyi yaşıyorduk oğlumcan. Malımız da yerinde, davarımız da yerinde, kendimiz de yerimizde, yurdumuz da yerindeydi... Sürgün boyunca aç da kaldık, susuz da kaldık, tiplak da (çıplak) kaldık oğul. devamını gör..

Hafıza, Kardeş Topluluklar
kardes-topluluklar
Kıtaya Panoramik Bir Bakış: Afrika Yıllığı 2021

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının desteğiyle yayımlanan, Afrika’yla ilgili önemli gelişmelerin yer aldığı Afrika Yıllığı 2021, Türkiye’de kıtaya dair farkındalığı ve bilgi birikimini artırmayı amaçlıyor. Bu anlamda alanında bir ilk olan ve Afrika çalışan Türk ve Afrikalı değerli araştırmacıların katkılarıyla hazırlanan yıllık ile Afrika’ya olan akademik ilgiyi canlı tutmak ve ilgili literatüre mütevazı de olsa bir katkı sunmak hedefleniyor. devamını gör..

Kardeş Topluluklar
hafiza
Kırım Tatar Mimari Yadigârlarının İncisi: Hansaray

16. yüzyılın başında l. Meñli Geray Han tarafından kurulan Hansaray, I. Sahib Geray Han döneminde (1532-1551) avlu düzeni, saray çekirdeği ve camisi ile esas kuruluş planına kavuşur. 16. yüzyıl başlarından 1783 senesine kadar geçen süre içinde Hansaray, Doğu Avrupa’nın güçlü devletlerinden biri olan Kırım Hanlığı’nın idarî merkezi, hanların da şahsî ikametgâhı olmuş, hanlığın başşehri Bahçesaray da Hansaray’ın çevresinde teşekkül etmiştir. devamını gör..

Hafıza, Kardeş Topluluklar
kardes-topluluklar
Türk Devletleri Teşkilatı Diaspora Kurum Başkanları Bakü'de Bir Araya Geldi

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Diaspora İşlerinden Sorumlu Kurum Başkanları Forumu Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirildi. Programda konuşan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, “Her zaman ‘iki devlet, tek millet’ ve ‘tek milletin iki diasporası olmaz’ diyoruz.” dedi. devamını gör..

Kardeş Topluluklar
kardes-topluluklar
Türkiye Mezunları Gürcistan’da Buluştu

Gürcistan Türkiye Mezunları programında konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, Gürcistan’dan daha fazla öğrencinin Türkiye’de eğitim alması gerektiğini söyleyerek, “Türkiye mezunlarımızı sadece iletişimi devam ettirecek mezunlar olarak değil yeri geldiğinde Türkiye’nin gözünden bakabilecek, Türkiye ile Gürcistan arasındaki ilişkilere katkı sağlayabilecek konumda görüyoruz. Gürcistan’la ilişkilerimize katkı amacıyla da Gürcistan’nın her tarafından burslandırmaları arttırmayı hedefliyoruz” dedi. devamını gör..

Kardeş Topluluklar
kardes-topluluklar
Kazakistan’da Türkiye Mezunları Derneği Açıldı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) desteğiyle Kazakistan’da, Türkiye Mezunları Derneği açıldı. Ayrıca Kazakistan’ın yurt dışında yaşayan diasporasına yönelik faaliyetler yürüten Otandastar Vakfı ve YTB arasında iş birliğine dair mutabakat zaptı imzalandı. devamını gör..

Kardeş Topluluklar
kardes-topluluklar
YTB Destekleriyle Ahıska Sürgünü Anma Programı Düzenlendi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi ve Fırat Üniversitesi iş birliğinde Ahıska Türklerinin sürgün edilişinin 78’inci yıl dönümünde bir anma programı düzenlendi. devamını gör..

Kardeş Topluluklar
kardes-topluluklar
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’ine Giden Yol Belgeselinin Tanıtımı Lefkoşa’da Yapıldı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) desteğiyle hazırlanan “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’ine Giden Yol" belgeselinin tanıtımı başkent Lefkoşa’da yapıldı. devamını gör..

Kardeş Topluluklar
duyurular
Afrika Medya Temsilcileri Eğitim Programı III (AFMED III)

Afrika Medya Temsilcileri Eğitim Programı (AFMED), medya sektöründeki profesyoneller için kısa süreli bir eğitim programıdır. devamını gör..

Duyurular, Kardeş Topluluklar
2022
Video

Türk Halk Müziği

; ;