Dijital Kültür Platformu KAPAT


;
baglar
"Bir Yazar Olarak Beni Besleyen, Hayatı Okuma Gayretimdir"

Kuzey Makedonyalı genç yazar Özlem Kurt ile YTB'nin Soydaş Edebiyatı Destek Programı (SEDEP) kapsamında yayımlanan ilk kitabı Menzile Koşan Süvariler’i ve edebî yolculuğunu konuştuk. devamını gör..

Bağlar
baglar
Kudüs Bizim Neyimiz Olur?

Kudüs bütün İbrahimî dinlerin ortak mekânı ve mirası... Yüzyıllar boyunca bu ortak mirasa saygıda kusur etmeyen bölgenin Müslüman yöneticileri, Kudüs’ün kapılarını her millete ve dine açık tutmuş, neticede Kudüs çok kültürlülüğü, karşılıklı hoşgörüyü, bir arada yaşayabilme tecrübesini tarihin sayfalarına aktarmıştı. devamını gör..

Bağlar
baglar
Nihayet

Yürüdükçe, her bir taşa kazınan memleket isimlerini gördüler ve sessizce okudular. O taşlarda Balkanlar’daki tüm kadim şehirlerin adının yazılı olduğuna şahit oldular. Üsküp, İşkodra, Prizren, Pireşova, Yenipazar, Mitroviçe, Kırcaali, Mostar, Kumanova… devamını gör..

Bağlar
baglar
"Edebiyat Bize Burada Yardım Edebilir Mi?"

Edebiyat; tüm günlük uğraşlarımızın, koşturmacalarımızın arasında bizi durdurup zamanımıza hükmediyor, bize kendini dikte ediyor ve üstelik bu, dünyada insan hakları ihlalleri yaşanırken, kalplerimizdeki haritanın müstesna beldelerinden acı çığlıklar yükselirken oluyor. Biz de Genç Yazarlar Akademisi’ni gerçekleştirmek için gittiğimiz Kahramanmaraş’ta derin bir acının ve hüznün ayak izlerini takip ederken birdenbire durduk ve birbirimize “Edebiyat bize burada yardım edebilir mi?” diye sorduk. Merak edenler için bu ortak oturum -o sorunun cevabı değildir belki ama- o sorunun cevabına doğru bir yolculuktur. devamını gör..

Bağlar, Telve
baglar
Bağlar’ın 5. Sayısı Çıktı!

Bağlar 5. sayısında da Gostivar’dan Prizren’e, Pazarcık’tan Debre’ye, Bosna’dan Zenica’ya, Gümülcine’den Mostar’a, Üsküp’ten Saraybosna’ya, Mamuşa’dan İskeçe’ye, Radoviş’ten Travnik’e, İştip’ten Durres’e, Dedeağaç’tan Konçe’ye uzanan bir fikir ve duygu birlikteliğinin tezahürü olarak “Türkçe düşün, düşle, yaz” şiarıyla yazın ve düşün yolculuğuna devam ediyor! devamını gör..

Bağlar
baglar
Bosna’nın Gizli Mücevheri: Travnik

Buradaki insanlar gururlu insanlardır. Sanırım bu gururu Osmanlı döneminden miras aldılar. Malum, Travnik Osmanlı Devleti’ne yetmiş yedi vezir kazandırmış bir şehirdi. O yıllarda vezirlerin makamlarında gururla durdukları gibi tüm Travnik de bugün öyle gururla duruyor. devamını gör..

Bağlar
baglar
Leylek

Duası kabul olmuştu; ama onun kalbi artık yürekleri sızlayan, çığlıklar içinde evlat acısı yaşayan, evlatlarını genç yaşta kaybeden, onları her gün özleyen kadınlarlaydı. devamını gör..

Bağlar
baglar
Adres Türkiye

Dedem işte, elinden gelse bağ bozumuna, tarlada çayını kırkmaya gidecek, hepsi bir kenara bastonuyla dünyayı çevirecek. Ama tek yapabildiği 81 ilin ismini bulmacasında çözmek. devamını gör..

Bağlar
baglar
"Because She is Turk!"

“Sen şimdi saf Bulgar mısın?” diyorlar. “Hayır, Türk’üm.” diye cevap veriyorum. “Ama nasıl olur… Bulgaristan’da yaşıyorsun.” diye devam ediyor kız. “Osmanlı zamanından kalmışız orda.” diyorum hem gururla hem de terk edilmiş bir kütüphanedeki kitapların hüznüyle. devamını gör..

Bağlar
baglar
Cihanın Meramı: Üsküp

Üsküp’ü Üsküp yapan başta ecdat yadigârı eserlerdir. Camidir, handır, hamamdır, çarşıdır, kaledir, tekkedir, mescittir, bedestendir, köprüdür, çeşmedir, saat kulesidir, türbedir... Dahası ezandır, mevlittir, kandildir, selamdır, şiirdir, şuurdur, muhabbettir... devamını gör..

Bağlar, Hafıza
Video

Bağlar

; ;