Genç Yazarlar Akademisi Sertifika Töreni Gerçekleştirildi

Çarşamba, Ekim 18, 2023

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından hayata geçirilen “2. Uluslararası Genç Yazarlar Akademisi”nin kapanış programı Kahramanmaraş’ta gerçekleştirildi. Programda konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren “Hem Almanya'dayız hem İngiltere'deyiz hem Belçika'dayız hem de Osmanlı bakiyesi topraklardayız ve var olmaya devam edeceğiz” dedi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen “II. Uluslararası Genç Yazarlar Akademisi”nin kapanış töreni Kahramanmaraş Şairler Tepesi’nde gerçekleştirildi. Programın ardından 12 ülkeden 34 genç yazar sertifikalarını aldı.
Törende katılımcılara hitap eden YTB Başkanı Abdullah Eren, konuşmasına 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı.
 
Temel amaçlarının Avrupa'da yaşayan çok sayıda Türk'e ulaşmak olduğunu ifade eden Eren, aynı zamanda bu ülkelerde yaşayan insanların Türkiye ile ilişkilerinin kopmamasını da sağlamaya çalıştıklarını vurguladı.
 
YTB'nin dünyanın birçok noktasında yurt dışındaki vatandaşlara ve onların kurdukları derneklere destek verdiğini belirten Eren, Balkanlar'da Türkçe düşünen ve yazan gençleri de bir araya getirerek çalışmalar yaptıklarını söyledi.
 
 
 
Ayakta Kalmaya Çalışıyoruz, Bugün Filistin Meselesinde Gördüğünüz Gibi
Kahramanmaraş'ın Yedi Güzel Adam'ın memleketi olduğunu belirten Eren, “Bu şehirlerimizin yaşadığını, kalbinin attığını, damarlarında kanın dolaştığını, kültür-sanat aktivitelerinin bu şehirlerde de yapıldığını göstermek açısından 2. Uluslararası Genç Yazarlar Akademisi'ni Kahramanmaraş'a yaraşır bir şekilde Kahramanmaraş'ta yapmak istedik. Bu kadim şehir Türk düşüncesine, edebiyatına, fikir dünyasına münevverler yetiştirmiş, beyin yapıcılar yetiştirmiş bir şehirdir. Bu şehrin bugün de bu özelliğini koruduğunu ve depremden sonra uluslararası alanda bu çalışmaların yapılabildiğini bu etkinlikle göstermek istedik. Tüm bu yaptığımız çalışmalarda aslında biz bir iddiayı dillendiriyoruz. Ayakta kalmaya çalışıyoruz, bugün Filistin meselesinde gördüğünüz gibi” diye konuştu.
“Bizi tamamen tarih sahnesinden, bugünden silmeye çalışan bir zihniyet var” diyen Eren konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Bu yaptığımız çalışmalara mündemiç olan bir mesaj var: Biz buradayız. Hem Almanya'dayız hem İngiltere'deyiz hem Belçika'dayız hem de Osmanlı bakiyesi topraklardayız ve var olmaya devam edeceğiz. Tüm yaptığımız çalışmaların içeriğinde biz bu mesajları kuvvetli bir şekilde taşıyoruz. Eminim ki buradaki genç kardeşlerim mazilerinden aldıkları bu güçle inşallah yaşadıkları ülkelerde de yeni bir Avrupalı Türk olarak kendilerini göstereceklerdir. Ve Balkanlar'da da soydaşlarımız inşallah diğer akraba topluluklarımız gibi yeni bir dünyanın ve geleceğin filizlerini bugünden toprağa atacaklardır diye düşünüyorum. Buna inanıyor ve bunun için çalışıyoruz."
 
Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hanifi Toptaş da 6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta büyük bir felaket yaşadıklarını belirterek, şehirde düzenlenen kültürel etkinliklerin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.
 
Törende, yurt dışında yaşayan genç yazarlar tarafından kaleme alınan Telve ve Bağ-lar dergilerinin yeni sayıları tanıtıldı.


İlgili Haberler

kardes-topluluklar
Kardeş Topluluklar,Uluslararası Öğrenciler,Yurtdışı Vatandaşlar

YTB Başkanı Abdullah Eren'in Kurban Bayramı Mesajı

Cuma, 14 Haziran 2024

telve
Telve

Ses bayrağımız Türkçeyi yurt dışında gururla dalgalandıran Telve dergisinin 12. sayısı çıktı! Telve dergisi bu sayısında Alma

Cuma, 14 Haziran 2024

hafiza
Hafıza

Türk dünyasının büyük yazarı Cengiz Aytmatov’un insana ve tabiata dair kıymetli tasvirler barındıran Beyaz Gemi, Cemile ve To

Pazartesi, 10 Haziran 2024